Články

Rumaska ponúka namiesto pandémie Skandémiu

today07/01/2022 24

Background

Bratislavská ska-punková kapela Rumaska zverejnila ešte pred vianocami veselú odľahčenú skladbu Skandémia. Album s rovnakým názvom vyjde v priebehu januára. Na silvestra zverejnila skupina na svojej sociálnej sieti ďalší singel z nového albumu s názvom Mal Som Smolu. Skandémia predstavuje paralelný svet, v ktorom sa šíri tanečný ska vírus. Každý kto sa ním nakazí začne nekontrolovateľne tancovať tradičné jamajské ska tance. “Nápad na text vznikol ako reakcia na to, čo sa okolo nás deje. Zároveň som túto, inak ťažkú tému chcel poňať z trochu iného uhla” hovorí autor piesne, spevák a gitarista Dávid Šlosár.

 

 

Keďže Rumaska je kapela, ktorá svoju tvorbu prezentuje hlavne na svojich koncertoch tak chcú využiť každú príležitosť kedy by ich mohli ich fanúšikovia vidieť naživo. V tomto období to je ale
mimoriadne náročné ale koncom minulého roka predsa len motyka vystrelila a kapele sa podarilo 27.12.2021 odohrať koncert v Brne spoločne s kapelou Barbar Punk. Ich spevák Mamut tam okrem hrania taktiež krstil svoju knihu poviedok „Zpěvy šamanské“. Na koncerte mal svoju premiéru v kapele aj nový basák Rumasky Tomáš keďže pôvodný basák Oliver odišiel z kapely ešte koncom júla 2021.

 

 

Kapela Rumaska vznikla ako myšlienka niekedy v prvom polroku roku 2015. Fungovala len formálne bez skúšobne, bez tvorby, bez mena. Po tom, ako sa zohnala skúšobňa a vyriešili sa ostatné veci začala Rumaska skúšať v Ružinovskej garáži. Pôvodná zostava bola v zložení: David Šlosár (gitara, spev), Andrea Weigelová (saxofón), Oliver Ruščák (basa, spev) a Erik Weigel (bicie). Takto fungovala do konca roka 2016, kedy z kapely odišiel Erik a začal sa kolobeh bubeníkov. Vo februári 2017 prišiel bubeník Jano a ten s kapelou hral do začiatku roka 2018. Medzitým stihli vytvoriť zopár songov. V roku 2018 bola kapela bez bubeníka. Začiatkom roku 2019 sa k nim na bicie pridal Daniel Sargánek, neskôr Andrea Kurdel na husle. V tejto zostave kapela nahráva a vydáva v decembri 2019 svoje prvé EP s rovnomenným názvom Rumaska, ktoré 11.1.2020 pokrstili rumom v Pivovare u Ábela. Krátko na to však Daniel a Andrea odchádzajú z kapely a na post bubeníka prichádza Alex Žukov. Album Skandémia sa nahrával v bratislavskom Loft štúdiu a vznikol v spolupráci zo zvukárom Jaroslavom Žigom ml., ktorý je zároveň bubeníkom v kapele Medial Banana.

 

Written by: Admin

Previous post

Články

Slash s Mylesom Kennedym vydajú nový počin

Keď sa Guns´N´Roses na prelome letných prázdnin znova vrátili na koncertné pódiá, volali pri tom vzletne „We are f.ckin´ back!“ Z comebacku, ku ktorému už vôbec nemalo dôjsť sa v období pandémie stala sebavedomá proklamácia o návrate, ktorú mala kapela v auguste a v septembri ju podporila taktiež vydaním dvoch nových skladieb. Neboli ale úplne nové, skôr staronové a pochádzajúce z obdobia vzniku albumu „Chinese Democracy“ (2008) ako sa neskôr […]

today27/12/2021 28

0%