Články

Iné Kafe predstavili svojho maskota

today09/09/2021 65

Background

Na oficiálnej stránke kapely Iné Kafe na sociálnej sieti predstavil ich spevák Vratko Rohoň ich špeciálneho maskota a nie je to nič iné ako veteránske auto zelená Volga 24 z roku 1977.

Iné Kafe a Volga idú dokopy. Objavila sa aj na ich albume „Bez udania dôvodu“ z roku 2003. Vtedy to bola ale iná Volga z roku 1989. Nebol to ale žiaden šrot ale koncertné auto kapely. S ním chalani precestovali od roku 2001 množstvo českích a slovenskích klubov. „Rok výroby 1989, sedemdesiattisíc kilometrov na konte, ale funguje spoľahlivo.

Volga je nezničiteľný ruský vynález,ak sa nejaká súčiastka začne kaziť, kazí sa veľmi pomaly, takže sa nám nemôže stať, že by sme zostali visieť niekde na ceste,“ povedal v jednom rozhovore v roku 2003 Rohoň. Album „Bez udania dôvodu“ bol ňou dokonca aj pokrstený tak, že bol symbolický prejdený kolesom spomínanej Volgy. Spravili o nej aj pesničku s názvom „Auťáky“. Táto Volga s bohatou históriou sa ale minulý rok predala a našla si nového majiteľa. Vratko ale na túto značku nezanevrel a odhalil fanúšikom o 12 rokov staršiu Volgu, ktorá vyzerala na prvý pohľad v celkom dobrom stave.

 

Koronakríza dosť výrazne ovplyvnila život kapely pretože ako svoj hlavný zdroj príjmov považujú živé koncerty. Počas tohto obdobia sa ale snažili robiť veci, na ktoré pred tým nemali čas napríklad vydali na vinyloch svoje staré albumy: Čumil, Je Tu Niekto, Príbeh ako aj Bez Udania Dôvodu. Vratko vraví, že to spravili aj kvôli tomu lebo ako kapela to boli svojim fanúšikom dlžní. Keďže koncertov bolo málo tak si členovia kapely tak ako mnoho iních umelcov našli inú robotu. Bubeník Dodo Praženec rozbehol svoju vlastnú školu na bicie, kde učí začínajúcich bubeníkov, basák Vlado Bis zase učí matematiku a je aj triednym v škole v Jarovciach a nakoniec Vratko predal svoj byt v Bratislave, kúpil si bager a začal robiť zemné práce. Vratko je okrem iného (bývalý pilot, bagrista) aj farmárom. Chová ovce a dokonca aj býkov.

 

Kapela začínala ako mnoho iných bratislavských punkových kapiel roku 1995 v jednej z legendárnych betónových garáží na Prístavnej ulici v Bratislave.

Po málo registrovaných albumoch Kachny (1996) a Situácia (1997) sa im podarilo preraziť až tretím albumom Vitaj (1998). Najväčší úspech ale kapela dosiahla až v rokoch 1999 – 2003 albumami Čumil (1999), Je Tu Niekto(2000), Príbeh (2001) a Bez Udania Dôvodu (2003). Predaj týchto albumov zaznamenal viac ako stotisíc kusov.

V roku 2006 ale došlo k vynútenej prestávke kapely, pretože Vratko sa rozhodol pre kariéru v letectve a dokonca oznámili koniec a zahrali zopár rozlúčkových koncertov. V roku 2010 sa ale na silné naliehanie fanúšikov dali naspať dokopy, nahrali ďalšie albumy, odohrali ďalšie stovky koncertov a fungujú takto až dodnes. Zaujímavý je aj ich posledný minuloročný live album k oslave 25 rokov kapely so symfonickým orchestrom s názvom: 25 Rokov Symphonic Live In Bratislava.

Written by: Admin

Previous post

Články

Čo bude s Rolling Stones po smrti Charlieho Wattsa?

Vo veku 80 rokov zomrel 24.8.2021 Charlie Watts, bubeník skupiny Rolling Stones. S odvolaním sa na vyhlásenie jeho agenta o tom informovala v utorok agentúra AFP. "S hlbokým zármutkom oznamujeme smrť nášho drahého Charlieho Wattsa," citovala agentúra AFP vyhlásenie jeho agenta Bernarda Dohertyho. Hudobník zomrel v londýnskej nemocnici v prítomnosti svojej rodiny. "Odišiel milovaný manžel, otec a starý otec a jeden z najväčších bubeníkov svojej generácie," cituje z Dohertyho vyhlásenia […]

today26/08/2021 43

počúvaj irock cez mobilné aplikácie

0%