Články

Rozhovor s Jurajom Ryníkom z kapely KSS

today10/08/2021 245

Background

 

Ďuri a Ivoš

 

Ivoš – Aká je súčastná zostava kapely KSS a na akom nástroji hraješ?

 

Ďuri –  Ja som spevák, textár a basgitarista. Hrajem na basgitare Fender. Sólo gitaru hraje Sirecz (zakladateľ kapely), doprovodnú gitaru hraje Žubrien z kapely Ladies and Genitals, ktorý už v minulosti s nami hrával ale momentálne zaskakuje za Fostera, ktorý už dlhšiu dobu pracuje v zahraničí. Vacho (bicie) hraje s nami už nejaké tie roky.

 

Ivoš – KSS oslavuje momentálne 25 rokov od vydania svojho prvého albumu „Keď sa smejem“ (1996) ale kapela neoficiálne fungovala už od roku 1994. Ako si na to obdobie spomínaš?

 

Ďuri –  Je to pravda. Moc si toho z tohto obdobia nepamätám. Nie som pôvodným členom KSS lebo kapelu založili Syrecz a Treščo. Ja som došiel asi po pol roku fungovania kapely kedy ma oslovili a pôvodne som bol gitaristom. Na basu som presedlal až neskôr. Boli to krásne časy. Zo začiatku sme boli mladí a plní elánu a teraz sme starí a plní elánu. Ale bolo to fajn. 🙂

 

Ivoš – Kolovala taká historka, že Sirecz (zakladajúci gitarista) s Treščom (zakladajúci bubeník) ťa vrajže počuli pod bytovkou ako si doma hraješ na gitare rockové vypaľovačky a tak si sa ocitol medzi nimi. Je to pravda?

 

Ďuri – No to je presne pravda. Bola to zhoda náhod a veľmi šťastná zhoda náhod lebo z tej úplne pôvodnej zostavy zostal môžem povedať naštastie len Sirecz pretože nejakého pol roka sa už nejakí ľudia okolo neho vystriedali ale my to spoločne ťaháme už viac ako 25 rokov. My dvaja sme doteraz stabilná autorská dvojka KSS.

 

 

Ivoš – Ako si spomínaš na bývalých členov kapely KSS: Izzyho, Netvora a Pelka, ktorého si v kapele nahradil?

 

Ďuri – Máš dobré informácie.

 

Ivoš –  Zo Sirczovho blogu. 🙂

 

Ďuri – Na Pelka si pamätám, lebo on hral v tom čase v inej kapele a mali sme zopár spoločných koncertov. Na Izzyho (basák, ktorý sa dosť podobal na Izzyho Strandlina s Guns´n ´Roses) si taktiež pamätám. Konieckoncov s nami nahral prvé dve albumy na base. Nebol to zlý basák ale neskôr sa s kapelou rozkmotril a už si veľmi ani nepamätám kvôli čomu. Následne ho nahradil Netvor. Bol to zjav (vysoký a dlhé blond vlasy). Bol to dobrý hudobník ale nejak veľmi nechodil na skúšky a dokonca flákal aj koncerty tak od totoho času som presedlal na basu a odvtedy držím basgitarové opraty ja.

 

Ivoš – Aké boli hudobné vplyvy v tvorbe KSS a aké kapely vás inšpirovali na začiatku vašej hudobnej kariéry?

 

Ďuri – Tak samozrejme v tých 90tych rokoch to bola Nirvana. Syrczová obľúbená kapela bola vtedy Pearl Jam no ale samozrejme sme vtedy počúvali všakovaký punk, ktorý bol v tej dobe poruke: Slobodná Európa,  Zóna A, Davová Psychóza ale takisto aj české veci ako SPS a E!E. Bolo tých vplyvov veľa. Nemôžem to povedať ale za všetkých. Nie každý počúval zas punk. Cítil som v kapele vplyvy aj metalu a grunge. Mali sme dosť široký záber toho čo nás ovplyvnilo ale dá sa povedať, že najviac by som vypichol ten punk a grunge.

 

 

Ivoš – Svoje prvé 3 albumy ste nahrali v Prešove. Ako ste sa ku tomu dostali a ako sa vám tam nahrávalo?

 

Ďuri – To sme boli ešte len mláďatá a hrali sme spolu len rok. Jeden náš kamoš menom Miro Mandel (pozdravujeme) tam mal medzi tými ľuďmi nejaké kontakty takže nám nakoniec dohodil to štúdio. Prišli sme tam vtedy v roku 1996 ako teľatá a vôbec sme nemali ani šajnu čo to nahrávanie albumu obnáša. My sme si vtedy fakt mysleli, že to zahráme na prvú šupu ale nakoniec sme zistili koľko práce je potrebnej a nakoniec sme tam boli celý týždeň. 🙂 Veľmi sme sa pri tom poučili pretože sme boli v štúdiu prvý krát ale zase na ďalší album (Sme proti) sme sa pripravili dôkladnejšie a šlo to hladko. Tretí album (Mrska Republika) nebol takisto bez komplikácií, lebo kapela sa už v podsate rozpadávala. Bubeník odchádzal a ja som z kapely som skoro odišiel tiež takže sme to nejako s odretými ušami nahrali ale bolo to o hubu pretože ja so Syrczom sme museli dorábať v štúdiu všelijaké chýbajúce aranžmány.

 

Ivoš –  Posledný váš štúdiový album bol Mimozemšťania z roku 2012. Čo spôsobilo takú dlhú prestávku v nahrávaní?

 

Ďuri – Prvé 3 albumy šli rok za rokom. Keď sa smejem (1996), Sme proti (1997), Mrska republika (1998) a v podstate sme už aj nejako vyčerpali repertoár takže potrebovali sme načerpať nejakú tú novú inšpiráciu. Ďalšia vec je tá, že v tomto období sme mali za sebou strednú školu a ľudia sa proste nejako rozpŕchli. Niektorí šli na vojnu, iní na výšku a potom sme aj my odišli skúsiť šťastie do zahraničia takže hrali sme viac menej len koncerty (častokrát aj bez skúšok) a nové veci sa moc nerobili preto taká dlhá prodleva. Zmenila sa aj zostava a už sme si mysleli, že to už nadobro zabalíme ale nakoniec sme to dali a nahrali svoj štvrtý štúdiový album Mimozemšťania (2012). Musím ťa ale opraviť lebo ešte jeden album po ňom bol. V roku 2018 sme spravili takú kompiláciu Džazero Live, ktorý je voľne k posluchu na našom účte na bandzone. Nie sú tam síce nové veci ale sú to poväčšinou staré prerábky, z ktorých sa zopár nedostalo na albumy. Hlavne to bolo v super štúdiu a robili sme to úplne inak ako doposiaľ. Nahrávalo sa to hneď na prvú šupu a preto to je live len s tým rozdielom, že tam chýbali fanúšikovia. 🙂  Nejako sme to dali aj bez nejakých dodatočných opráv a dorábok.

 

Ivoš – V roku 2009 ste nahrali s Hippikom (ex KSČ) a Vachom taký váš bočný projekt Name Of The Band (taktiež k posluchu iba na bandzone). Ako si na toto obdobie pamätáš?

 

Ďuri – No to bolo to obdobie kedy nastala tá pauza pred Mimozemšťanmi. My všetci traja sme sa nejakou náhodou ocitli v zahraničí komkrétne v UK. Postupne sme sa tam všetci stretli dokonca aj s Joshom (fanúšik kapely) a keďže hudobníkom chýba hranie tak sme si tam zriadili takú mini skúšobňu. Nejak sme tam spoločne jamovali až sme to dojamovali do „Name Of The Band“. Bol to veľmi zaujímavý projekt len bola to škoda, že sa nám nepodarilo nahrať to v štúdiovej kvalite pretože tieto skladby si podľa mňa určite nezaslúžia upadnúť do zabudnutia. Dokonca sme mali v UK s týmto projektom aj zopár koncertov. Spomínam si na to dobre. Neskôr sme sa ale vrátili opäť na Slovensko a spustili sme to staré dobré KSS a nahrali Mimozemšťanov. Nevylučujem ale, že Name Of The Band sa niekedy v budúcnosti znovu nenahrá.

 

Ivoš –  Minulého roku sa stala taká pre kapelu smutná udalosť. Tragicky zomrel Treščo. Kedy ste sa spolu naposledy videli a boli ste spolu posledný čas vôbec v kontakte?

 

Ďuri – Posledné roky sme sa žiaľ moc nevídali. Tiež žil istú dobu v zahraničí a bol to strašný punkáč takže ho bolo dosť ťažké dostihnúť. Keď som bol v UK tak sme sa občas navštevovali. Neskôr keď som bol už dlhší čas doma tak on sa takisto vrátil na Slovensko a to sa mu stalo nakoniec osudným. Nebudem to nejak rozvádzať (bol zavraždený na Slovensku pozn. red.). Možno tak týždeň pred jeho tragickým skonom sme boli spolu na pivo a skvelo sme si pokecali. Je ho fakt škoda.

Ivoš – Foster je najčerstvejší člen v kapele. Povedz nám ako sa dostal do kapely?

 

Ďuri – Je to môj dlhoročný priateľ a i keď nikdy nehral v žiadnej kapele tak na gitaru vie mastť dobre. Akurát nám v tom čase vypadol gitarista konkrétne Hippik, ktorý vtedy zdrhol do zahraničia no a tým pádom sme mali v kapele neobsadený post gitaristu. Slovo dalo slovo, naskúšali sme nejaké veci a tak hraje s nami 🙂

 

 

Ivoš – Zaregistroval som, že v poslednom čase na koncertoch už nehráte svoje najstaršie hity z prvého albumu. Zdajú sa vám novšie veci lepšie alebo tie staré vypaľovačky už máte obohraté?

 

Ďuri – Vieš čo s odstupom času zisťujem, že tie staré veci sú fakt že pecky len možno boli trochu smiešne nahraté a preto sme ich moc nezaradzovali do nášho repertoáru ale napríklad dnes máme na pláne zahrať až 3 songy z prvého albumu takže dnes je náš playlist vlastne takým prierezom našej tvorby počas uplynulých 25 rokov.

 

Ivoš – Takto na okraj možno naši poslucháči nevedia, že názov KSS nemá absolútne nič spoločné s Komunistickou stranou Slovenska. Ako to vlastne vzniklo?

 

Ďuri – S tými komunistami nás dosť často spájajú a už fakt roky a roky sa s tým potýkame a vždy ma to serie lebo my sme totálne apolitická skupina. My nefandíme ani pravici a ani ľavici. Naším heslom je, že všetci politici sú kurvy. Názov KSS vymyslel nebohý Treščo a znamená to Kurevsky Silná Skupina. Toto je jediný a správny význam tejto skratky a všetky ostatné interpretácie sú bohapusté pičoviny.

 

Ivoš – Pred týmto koncertom ste sa už dlhšie nevideli ale počas posledných dní ste si stihli naskúšať nejaké veci na playlist. Ako často sa stretávate?

 

Ďuri – Momentálne je to veľmi sporadické a väčšinou si dáme také 2 skúšky pred koncertom ale keďže hráme tak v priemere 3 krát ročne a teraz kvôli týmto opatreniam sa vôbec ani nedalo nejak hrať takže sa stretávame fakt len pár dní pred koncertom. Keďže hráme svoje veci už v podstate 25 rokov a zatiaľ nové veci nemáme sme už zohratí a tak si myslím že to takto stačí lebo proste to čo hráme je vryté do rúk a mastíme to v podstate inštinktívne a nie je potrebné to proste skúšať dookola. Stalo sa už dokonca že sme pred koncertom ani nemali skúšku len sa rozposlal playlist, každý si to naskúšal doma a šli sme proste naostro. 🙂

 

Ivoš – Aké sú vaše vyhliadky do budúcna? Bude nejaký nový materiál alebo koncerty?

 

Ďuri – No máme nejaký nový materiál. Aj Syrecz má hudbu a aj ja mám nejaké texty. Niečo sa kuje ale keďže sa tak často nestretávame ani veľmi neskúšame tak je to v tom štádiu, že to je v šuflíkoch ale ja dúfam, že v blízkej budúcnosti sa podarí ďalší album s novými songami lebo ten posledný bol v podstate len remake starých vecí. Čo sa týka koncertov tak vyhliadky sú blbé keďže ani poriadne nevieme ako to bude v zime atď. Trochu sme aj zostarli. Chlapci sa oženili a ja už mám aj syna čo znamená menej času na hudbu ale vieš ako sa vraví? Hudobník nejde do dôchodku ale hudobník ide rovno do hrobu. 🙂

 

Ivoš – Nevadilo by vám keby nejaké z vašich piesní sa zahrali aj v rádiu či ste skôr underground?

 

Ďuri – No vieš čo naše songy sa už v rádiu niekedy hrali. V jednom Prešovskom nebudem menovať. Vtedy sme boli mladňaci čerstvo po nahraní nášho prvého albumu. Robili sme s nimi aj rozhovor. Mal som vtedy tak trocha trému tak ako teraz. Možno preto že som už 3 roky žiadny rozhovor nikomu neposkytol. 🙂 Myslím že by nám to nevadilo. Nie sme ani v SOZE a chceme aj naďalej šíriť odkaz našej punkovej hudby.

 

KSS je:

Juraj Ryník (Ďuri): spev, basa

Miroslav Cucák (Syrecz) – gitara

Martin Vajo (Vacho) – bicie

Jordán Dorič (Žubrien) – gitara

 

Vydali albumy:

Keď Sa Smejem (1996)

Sme Proti (1997)

Mrska Republika (1998)

To najhoršie od nás (2001) – demo

Mimozemšťania (2012)

Džazero Live (2018)

 

 

 

 

Written by: Admin

Previous post

Články

Bubeník Slipknot Joey Jordison zomrel.

Zakladajúci bubeník Slipknot Joey Jordison zomrel vo veku 46 rokov Ďalšia významná osobnosť metalu bohužial 27.7. odišla do Rockového neba. Zakladajúci člen Slipknot. Joeymu bola v roku 2013 diagnostikovaná roztrúsená skleróza. Príčinu jeho smrti ale jeho rodina neuviedla. Nathan Jonas Jordison sa narodil 26. apríla 1975 v Des Moines v Iowe a na bicie hral už od detstva. V roku 1995 sa pridal k projektu Pale Ones, z ktorého sa […]

today29/07/2021 25

Podcasty
Sorry, there is nothing for the moment.
Kontakty

počúvaj irock cez mobilné aplikácie

0%